Co może powodować niedobór tlenu w organizmie?

Brak tlenu we krwi, a w konsekwencji w tkankach, może mieć różne przyczyny, m.in.

1. Wysokość

Występuje wtedy, gdy ilość tlenu w powietrzu, którym się oddycha, jest niewystarczająca. Jest to częste na obszarach o wysokości powyżej 3000 metrów, ponieważ im wyżej od poziomu morza, tym mniejsze stężenie tlenu w powietrzu. Sytuacja ta może powodować pewne powikłania, takie jak ostry obrzęk płuc, obrzęk mózgu, odwodnienie i hipotermia.

2. Choroby płuc

Zaburzenia pracy płuc spowodowane takimi chorobami jak np. astma, rozedma, zapalenie płuc czy ostry obrzęk płuc utrudniają przedostawanie się tlenu przez błony płucne do krwiobiegu, zmniejszając jego ilość w organizmie.

Istnieją również innego rodzaju sytuacje utrudniające oddychanie, takie jak choroby neurologiczne czy śpiączka, w których płuca nie są w stanie prawidłowo funkcjonować.

3. Zaburzenia krwi

Anemię wywołuje brak żelaza lub witamin, krwawienie lub choroby genetyczne, takie jak na przykład anemia sierpowata, powodujące brak tlenu w organizmie, nawet jeśli oddychanie funkcjonuje prawidłowo.

Dzieje się tak, ponieważ podczas anemii dochodzi do spadku hemoglobiny, czyli białka obecnego w czerwonych krwinkach, którego funkcją jest pobieranie tlenu w płucach i rozprowadzanie go po tkankach organizmu.

4. Słabe krążenie krwi

W takiej sytuacji ilość tlenu we krwi jest wystarczająca, ale nie jest on w stanie dotrzeć do tkanek organizmu z powodu blokady, np. podczas zawału serca lub gdy krążenie w krwiobiegu jest słabe, spowodowane np. niewydolnością serca.

5. Zatrucie

Sytuacje takie jak zatrucie tlenkiem węgla lub zatrucie spowodowane niektórymi lekami, cyjankiem, alkoholem lub substancjami psychoaktywnymi mogą uniemożliwić wiązanie tlenu z hemoglobiną lub uniemożliwić pobieranie tlenu przez tkanki.

6. Przyczyny psychologiczne

Są osoby, które mają pewne zaburzenia psychiczne i kiedy znajdują się w sytuacjach stresowych, zużywają większą ilość tlenu, co skutkuje oznakami i objawami takimi jak duszności, kołatanie serca i dezorientacja. Nie lekceważmy zaburzeń psychologicznych. W serwisie rudainfo.pl, co chwilę pojawiają się newsy o osobach chcących odebrać sobie życie.

7. Klimat

W skrajnie gorących lub zimnych warunkach środowiskowych wzrasta zapotrzebowanie na tlen w celu utrzymania metabolizmu i prawidłowych funkcji organizmu, co skutkuje zmniejszeniem tolerancji na niedotlenienie.