Respirator to urządzenie, które oddycha za człowieka lub pomaga mu oddychać. Nazywa się go również maszyną do oddychania. Podstawowe informacje:

Respirator jest podłączony do komputera z pokrętłami i przyciskami sterowanymi przez pielęgniarkę, lub lekarza.
Posiada rurki, które są podłączone do pacjenta poprzez rurkę do oddychania. Rurka oddechowa jest umieszczana w ustach pacjenta lub w otworze przez szyję do tchawicy, zwanym tracheostomią. Jest to często konieczne w przypadku osób, które muszą być podłączone do respiratora przez dłuższy czas.
Wytwarza on hałas i posiada alarmy, które ostrzegają zespół opieki zdrowotnej, gdy coś wymaga naprawy, lub zmiany.

Jakie to uczucie być podłączonym do respiratora?

Osoba otrzymuje leki, które zapewniają jej komfort podczas pobytu pod respiratorem, zwłaszcza jeśli ma w ustach rurkę do oddychania. Lek może sprawić, że ludzie są zbyt senni, aby otworzyć oczy lub pozostać obudzonymi na dłużej niż kilka minut. Ludzie nie mogą mówić z powodu rurki do oddychania. Kiedy są wystarczająco przytomni, aby otworzyć oczy i poruszać się, mogą komunikować się pisząc, a czasem czytając z ruchu warg. Osoby korzystające z respiratorów mają podłączonych do ciała przewodów i rurek. To może wydawać się przerażające, ale wszystkie te przewody i rurki służą do utrzymania ich pod ścisłym nadzorem.

Dlaczego respiratory są potrzebne?

Ludzie są podłączani do respiratora, gdy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Może to być spowodowane którymś z poniższych powodów:

 • Aby upewnić się, że osoba otrzymuje wystarczającą ilość tlenu i usuwa z ciała dwutlenek węgla.
 • Po operacji, osoby mogą potrzebować respiratora, aby oddychał on za nich, jeśli otrzymały leki, które powodują senność, a ich oddech nie wrócił do normy.
 • Osoba cierpi na chorobę lub doznała urazu i nie jest w stanie normalnie oddychać.
 • W większości przypadków respirator jest potrzebny tylko przez krótki czas – godziny, dni lub tygodnie. Ale w niektórych przypadkach jest on potrzebny przez miesiące, a czasem nawet lata.
 • Obecnie respiratory są niezbędne aby ratować pacjentów przechodzących ciężko zakażenie koronawirusem. Z tego powodu pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na te maszyny – czy wiesz, że Bydgoscy naukowcy zbudowali ratujące życie respiratory?

  Jakiego rodzaju opieki potrzebuje osoba podłączona do respiratora?

  W szpitalu osoba korzystająca z respiratora jest dokładnie monitorowana przez pracowników służby zdrowia, w tym lekarzy i pielęgniarki. Osoby, które potrzebują respiratora przez dłuższy czas, mogą przebywać w ośrodkach opieki długoterminowej. Niektóre osoby z tracheostomią mogą przebywać w domu.

  Pacjenci podłączeni do respiratora są dokładnie monitorowani pod kątem infekcji płuc. Osoba podłączona do respiratora ma trudności z odkrztuszaniem śluzu. Jeśli śluz się nagromadzi, płuca nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Śluz może również prowadzić do zapalenia płuc. Aby go usunąć, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu zwanego odsysaniem. Wykonuje się to poprzez wprowadzenie małej cienkiej rurki do otworu ustnego, lub szyjnego pacjenta w celu usunięcia śluzu.