Jak postępować w przypadku ataku astmy?

Aby złagodzić napad astmy, ważne jest, aby osoba była spokojna i znajdowała się w odpowiedniej pozycji do użycia inhalatora. Jednak w przypadkach, gdy dana osoba nie posiada inhalatora, idealnym rozwiązaniem jest zadzwonienie pod numer alarmowy, utrzymując daną osobę w tej samej pozycji do czasu przybycia pomocy medycznej.

W celu zastosowania odpowiedniej pierwszej pomocy w przypadku ataku astmy zaleca się:

Spróbuj uspokoić osobę, pomagając jej usiąść w wygodnej pozycji;
Poproś osobę o lekkie pochylenie się do przodu, umieszczając łokcie na oparciu krzesła, jeśli to możliwe, aby ułatwić oddychanie;
Sprawdź, czy osoba ma jakieś leki na astmę lub nosi przy sobie inhalator i podaj leki.
Szybko wezwij karetkę, dzwoniąc pod numer alarmowy, w przypadku gdy osoba przestaje oddychać lub nie ma leków na astmę.
W przypadku, gdy osoba upadnie i nie oddycha, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, aby podtrzymać pracę serca i uratować życie tej osoby.

Ataki astmy można rozpoznać po oznakach i objawach, takich jak duszność i obecność purpurowych warg.

Co zrobić, gdy osoba nie posiada przy sobie inhalatora?

W przypadku, gdy osoba nie posiada inhalatora, wskazane jest pozostanie w tej samej pozycji do czasu przybycia pomocy medycznej, aby organizm nie zużył szybko niewielkiej ilości tlenu, która dostaje się do płuc.

Zaleca się również rozluźnienie odzieży, gdyż ciasne ubranie może utrudniać oddychanie, należy zachować spokój i starać się oddychać powoli, wdychając powietrze przez nos i wypuszczając je przez usta do czasu przybycia pomocy medycznej.

Jak uniknąć ataku astmy?

Aby uniknąć ataków astmy ważne jest, aby zidentyfikować czynniki, które pogarszają objawy, a następnie starać się ich unikać na co dzień. Niektóre z najczęstszych czynników to zanieczyszczenia, alergie, zimne powietrze, kurz, silne zapachy lub dym. Dodatkowo sytuacje takie jak przeziębienie, grypa czy np. zapalenie zatok również mogą pogorszyć lub wywołać atak astmy.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie leczenia zaleconego przez lekarza, nawet gdy objawy nie występują od dłuższego czasu, aby zapobiec pojawieniu się nowych ataków. Dobrą sugestią jest trzymanie zawsze w pobliżu dodatkowego inhalatora, nawet jeśli nie jest już potrzebny, aby można było go użyć w razie zagrożenia.

Co jeść, aby uniknąć zaostrzenia choroby?

Atakom astmy można również zapobiegać poprzez dietę, zwiększając spożycie pokarmów przeciwzapalnych, takich jak na przykład łosoś czy awokado, ponieważ pomagają one zmniejszyć stan zapalny płuc i złagodzić objawy astmy. Więcej o zdrowym odżywianiu w przypadku astmy i innych chorób w portalu www.zycie24.pl.