Niedobór tlenu w organizmie: objawy i jak mierzy się nasycenie tlenu

Niedobór tlenu lub hipoksja to zmniejszenie ilości tlenu wymaganego przez tkanki w całym organizmie. Brak tlenu we krwi jest poważnym stanem, który może prowadzić do znacznego uszkodzenia tkanek, a w konsekwencji powodować zwiększone ryzyko śmierci.

Mózg jest najbardziej narażonym organem, gdy dochodzi do takiej sytuacji, ponieważ jego komórki mogą obumrzeć z braku tlenu w ciągu około 5 minut. Z tego powodu, gdy tylko pojawią się oznaki braku tlenu, takie jak duszność, dezorientacja, zawroty głowy, omdlenia lub fioletowe palce, należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Główne objawy

Objawy, które wskazują na brak tlenu we krwi to:

  • Duszność;
  • Gwałtowne oddychanie;
  • Podrażnienie;
  • Zawroty głowy;
  • Nadmierne pocenie się;
  • Senność;
  • Omdlenia;
  • Cyjanoza, rozpoznawana po tym, że czubki palców i wargi stają się fioletowe;
  • Śpiączka.

Należy zauważyć, że miejscowy niedobór tlenu w narządzie lub regionie ciała powoduje specyficzne zmiany w tej tkance, co skutkuje tzw. niedokrwieniem lub zawałem. Jak informuje portal www.infopila.pl, przykładem takiej sytuacji są zawały serca, jelit, płuc czy udary mózgu.

Ponadto uszkodzenia spowodowane brakiem tlenu w tkankach mogą być odwracalne po korekcie tego problemu i odbudowie komórek, jednak w niektórych przypadkach brak tlenu powoduje śmierć tkanki, powodując trwałe następstwa.

Jak mierzy się nasycenie tlenem w organizmie?

Saturacja tlenu może być mierzona w domu za pomocą oksymetru palcowego, czyli urządzenia, które należy umieścić na czubku palca i które posiada czujnik światła zdolny do wykrycia ilości tlenu, który krąży we krwi.

Generalnie zdrowi ludzie mają nasycenie tlenem powyżej 95%, jednak w przypadku przeziębienia lub grypy może ono wynosić nawet 93%, co nie jest powodem do niepokoju. Natomiast gdy nasycenie tlenem jest poniżej 90% może to świadczyć o poważniejszych chorobach, gdyż wartość ta wskazuje, że we krwi nie zachodzi prawidłowo wymiana gazowa.

Innym sposobem pomiaru nasycenia tlenem jest badanie krwi zwane analizą gazową krwi tętniczej, które wykonuje się na próbce krwi tętniczej, która jest analizowana w laboratorium i podaje, oprócz nasycenia tlenem, ilość krążącego gazu dwutlenku węgla, pH i ilość wodorowęglanów we krwi.