Jakość powietrza, którym oddychamy, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Czym jest smog i dlaczego należy się go obawiać?

Po pierwsze- trzeba wiedzieć, że smog nie jest zjawiskiem naturalnym. Powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami, które się kumuluje w niskich warstwach atmosfery, a jego przyczyną jest wysokie ciśnienie, bezwietrzna pogoda i ukształtowanie terenu, przez co zanieczyszczone powietrze spowodowane spalaniem w domowych piecach odpadów i niskiej jakości paliwa stałego oraz spaliny emitowane przez samochody czy przemysł nie unoszą się ku wyższym warstwom atmosfery i tworzą tzw. dymną mgłę.
Problem smogu w Polsce jest naprawdę poważny. Niestety, z powodu braku reakcji ze strony rządzących i zwykłych ludzi normy są w nas dwukrotnie, a w niektórych miastach nawet sześciokrotnie, większe niż w innych krajach.

Przyczyny smogu

Jedną z głównych przyczyn są gospodarstwa domowe, w których używa się starych pieców i pali się w nich odpadami, które najpierw mieszają się z powietrzem, a potem trafiają do naszych płuc.
Największą jednak rolę jednak odgrywa przemysł, który jest odpowiedzialny aż za 70% smogu na całym świecie, które emitują niewyobrażalną ilość niebezpiecznych związków. W Polsce to huty i kopalnie mają znaczenie dla emisji pyłów i to rząd powinien finansować zakłady, które wytwarzają energię pochodzących z naturalnych źródeł jak słońce.
Za zanieczyszczenia powietrza odpowiada także transport publiczny i samochody. Ilość pojazdów spalinowych rośnie, co powoduje, że coraz więcej miast jest zatłoczonych i zakorkowanych. Można, temu zapobiec wybierając komunikację miejską, rower czy wybrać samochód z silnikiem diesla.

Wpływ emocji na układ oddechowy

Jakie skutki ma smog na nasze zdrowie?

Zła informacja jest taka, że każdy z nas może odczuć szkodliwe skutki długotrwałego wdychania smogu. Mogą pojawiać się stany zapalne spojówki czy krtani, zapalenie oskrzeli, astma i bóle głowy, a nawet choroby układu krążenia.
Lista jest długa, a najbardziej są narażone dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z obniżoną odpornością, i ważne jest, by jak najszybciej rozwiązać problem ze złym stanem powietrza w Polsce.

Jak można mu zaradzić?
Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest noszenie maseczek, które posiadają specjalny filtr. Przy wyborze maseczki warto by wybierać takie, które posiadają dobre filtry i są wykonane z wysokiej jakości materiału.
Bardzo ważna jest świadomość ludzka. Musimy zrozumieć, że gdy wybieramy samochód jako środek transportu czy palimy śmieciami w naszych piecach, trujemy siebie, innych i środowisko. Można też wdrożyć w nasze codzienne życie kilka elementów, które pomogą oczyszczać powietrze:
Energia ze źródeł odnawialnych- fotowoltaiki czy pompy ciepła
Roślinność- im więcej roślin tym lepiej. Produkują one tlen i pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla.