Jak palenie papierosów niszczy układ krążenia?

Papierosy

Większość ludzi wie, że palenie może powodować raka płuc, ale warto sobie dosadnie uświadomić, że ten nałóg może również powodować wiele innych nowotworów i chorób. Jeden na pięć zgonów w Polsce można bezpośrednio przypisać paleniu papierosów.  Większość z tych zgonów jest spowodowana nowotworami związanymi z paleniem. Do śmierci przyczyniają się również choroby układu krążenia i rozedma płuc.

O papierosach

Papierosy zawierają ponad 4000 związków chemicznych i co najmniej 400 substancji toksycznych. Podczas wdechu papieros spala się w temperaturze 700°C na czubku i około 60°C w rdzeniu.  Ciepło to rozkłada tytoń w celu wytworzenia różnych toksyn. Gdy papieros pali się, pozostałości koncentrują się w kierunku niedopałka.

Najbardziej szkodliwe produkty to:

  • Smoła jest substancją rakotwórczą (substancja powodująca raka)
  • Nikotyna uzależnia i zwiększa poziom cholesterolu w organizmie
  • Tlenek węgla zmniejsza zawartość tlenu w organizmie
  • Składniki fazy gazowej i pyłowej powodują przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Na szkody spowodowane paleniem mają wpływ:

  • Liczba wypalanych papierosów
  • Czy papieros ma filtr
  • Jak tytoń został przygotowany.

Badania wykazały, że palenie skraca średnią długość życia o siedem do ośmiu lat. Spośród 300 osób, które codziennie umierają w USA w wyniku palenia, wielu to stosunkowo młodzi palacze.

Liczba osób w wieku poniżej 70 lat, które umierają z powodu chorób związanych z paleniem, przekracza całkowitą liczbę zgonów spowodowanych rakiem piersi, AIDS, wypadkami drogowymi i uzależnieniem od narkotyków.Osoby niepalące i byli palacze również mogą cieszyć się zdrowszą starością niż palacze.

Palenie papierosów a choroby

Istnieje wiele poważnych chorób spowodowanych paleniem. Palenie może prowadzić do takiej choroby jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jednak nie o tym dzisiaj. Omówmy jedną z wiodących przyczyn zgonów. To choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci z powodu palenia!

Stwardnienie tętnic to proces, który rozwija się latami, kiedy cholesterol i inne tłuszcze osadzają się w tętnicach, powodując ich zwężenie, zablokowanie lub sztywność. Kiedy tętnice zwężają się (miażdżyca tętnic), prawdopodobnie tworzą się skrzepy krwi.

Palenie przyspiesza proces twardnienia i zwężania się tętnic: zaczyna się wcześniej, a zakrzepy krwi są od dwóch do czterech razy bardziej prawdopodobne. Choroby sercowo-naczyniowe mogą przybierać różne formy w zależności od tego, które naczynia krwionośne są zajęte, a wszystkie z nich występują częściej u osób palących.

  • Zakrzepica wieńcowa: zakrzep krwi w tętnicach zaopatrujących serce, co może prowadzić do zawału serca.  Około 30 procent jest spowodowanych paleniem. Palacze mają tendencję do rozwoju zakrzepicy wieńcowej 10 lat wcześniej niż osoby niepalące i stanowią 9 na 10 pacjentów po bajpasach serca.
  • Zakrzepica mózgowa: naczynia mózgowe mogą zostać zablokowane, co może prowadzić do zapaści, udaru mózgu i paraliżu.
  • W przypadku uszkodzenia tętnic nerkowych dochodzi do nadciśnienia lub niewydolności nerek.
  • Blokada dopływu krwi do nóg może prowadzić do gangreny i amputacji.
  • Problemy z krążeniem są również ogromnym zagrożeniem wynikającym z palenia.  Podczas gdy większość ludzi kojarzy palenie nawet z rakiem więcej ludzi umiera z powodu problemów z krążeniem spowodowanych paleniem papierosów niż z powodu nowotworów spowodowanych przez papierosy.

Skutki dla układu krążenia są zarówno natychmiastowe, jak i niebezpieczne.  Nikotyna jest środkiem pobudzającym, który podnosi tętno i ciśnienie krwi, zwęża tętnice, aw połączeniu z tlenkiem węgla powoduje stany miażdżycowe w obrębie ścian tętnic.

Ten proces zatykania dotyczy serca, a także innych części ciała, takich jak mózg lub krążenie obwodowe w kończynach, co czasami prowadzi do gangreny i amputacji.  Ponad 200 000 zgonów związanych z paleniem przypisuje się połączonemu wpływowi nikotyny i tlenku węgla na układ krążenia.