Przyczyny powstawanie owrzodzeń w nosie
1. Suche środowisko
Zmiany pogody, zwłaszcza w zimie, kiedy powietrze jest bardziej suche, mogą powodować powstawanie owrzodzeń wewnątrz nosa, a osoba może również doświadczyć bardziej suchej skóry na twarzy i wargach.
2. Długotrwałe stosowanie roztworów do nosa
Długotrwałe stosowanie roztworów do nosa może powodować nadmierną suchość przewodów nosowych, co ułatwia powstawanie owrzodzeń. Dodatkowo może wywołać efekt jojo, czyli organizm może produkować jeszcze więcej wydzieliny, co może nasilić stan zapalny w drogach nosowych. Ten fakt znaleźliśmy w portalu www.madra.pl, gdzie został dokładniej opisany.
Ideałem w tych sytuacjach jest unikanie stosowania tych środków przez okres dłuższy niż 5 dni i zastąpienie ich naturalnymi roztworami soli, czyli roztworami zawierającymi wodę morską o dużej zawartości soli.
3. Zapalenie zatok
Zapalenie zatok to stan zapalny zatok, który powoduje takie objawy jak ból głowy, katar i uczucie ciężkości na twarzy. Nadmierna wydzielina z nosa spowodowana zapaleniem zatok może powodować podrażnienie przewodów nosowych i powstawanie owrzodzeń wewnątrz nozdrzy.
4. Alergie
Alergie są jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia przewodów nosowych, które może wystąpić na przykład przy kontakcie z sierścią zwierząt, kurzem czy pyłkami roślin, przez co błona śluzowa staje się bardziej krucha i podatna na owrzodzenia.
Ponadto częste wydmuchiwanie nosa może również podrażniać skórę nosa, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, prowadząc do suchości i owrzodzeń.
5. Substancje drażniące
Niektóre substancje, takie jak silne środki czystości, chemikalia przemysłowe i dym papierosowy, mogą również podrażniać nos i powodować owrzodzenia. Ponadto w większości przypadków kontakt z tego typu środkiem powoduje również objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszności.
6. Wypryski
Owrzodzenia w nosie mogą być również spowodowane pojawieniem się pryszczy, które mogą powstać w wyniku zapalenia i zakażenia mieszków włosowych i mogą powodować ból oraz uwalniać ropę.
7. zakażenie wirusem HIV
Zakażenia HIV mogą powodować zapalenie zatok i nieżyt nosa, czyli choroby, które powodują zapalenie przewodów nosowych. Ponadto sam HIV może powodować bolesne zmiany w nosie, które mogą krwawić i długo się goić. Przykładami najczęściej występujących zmian w HIV są np. ropień przegrody nosowej, owrzodzenia opryszczkowe.